Zmiany w prawie autorskim

Zapowiadane reformy prawa autorskiego nabierają realnych kształtów. 12 maja 2015 r. Rząd przyjął tzw. dużą nowelizację prawa autorskiego, o której pisaliśmy jakiś czas temu.

Przewiduje ona zgodnie z założeniem szereg zmian. Zanim prawo zacznie powszechnie obowiązywać warto już teraz przedstawić najważniejsze z nich:

  • uregulowane zostanie korzystanie z dzieł tzw. osieroconych, do których autorskie prawa majątkowe nie wygasły, a nie można dotrzeć do ich właścicieli. Po nowelizacji osoba czy firma, która będzie chciała wykorzystać tego typu dzieła będzie mogła wykupić licencję, a wynagrodzenie za jego wykorzystanie trafi do twórcy po jego odnalezieniu,
  • wprowadzony zostanie tzw. użytek incydentalny gdy obraz czy fragment muzyki stał się elementem nagrania opublikowanego później np. w Internecie,
  • nowelizacja ma także zapewnić piszącym w języku polskim autorom książek wynagrodzenia z tytułu użyczania egzemplarzy ich utworów przez biblioteki publiczne,
  • nowelizacja ma umożliwić instytucjom kultury korzystanie z dzieł niedostępnych w handlu (tzw. out of commerce). To dzieła, które nadal są chronione prawami autorskimi, ale nie są już dostępne na rynku, ponieważ właściciele praw autorskich nie publikują nowych wydań, a wydania wcześniejsze nie są dostępne, ani w tradycyjnych kanałach dystrybucji, ani w Internecie.
  • projekt nowelizacji zakłada również regulację tzw. prawa cytatu. Zakłada się, że będzie można przytaczać w całości rozpowszechnione utwory plastyczne i fotograficzne. Poszerzony zostanie katalog celów cytatu, który w obecnej propozycji ma charakter otwarty.

 

Projekt nie zawiera regulacji w zakresie zabezpieczeń przed nielegalnym korzystaniem z utworów w Internecie. Wydaje się, że nowelizacja powinna wprowadzić regulację wynikającą z art. 8 dyrektywy o prawie autorskim, w której przewidziano możliwość zapewnienia podmiotom praw autorskim wnioskowania o wydanie nakazu przeciw pośrednikom internetowym, których usługi są wykorzystywane do naruszenia praw autorskich.

W chwili obecnej projekt trafił do Sejmu gdzie będą kontynuowane prace nad jego ostatecznym brzmieniem.

 Źródło: Projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim.