NSA o procedurze ustalania ceny rynkowej do wynagrodzenia przy zbyciu udziałów.

W zeszłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, które w przedmiocie wynagrodzenia przy umorzeniu udziałów regulowanym zgodnie z art. 199 k.s.h. rozwiewa wiele wątpliwości i jest przy tym korzystne dla podatników.

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę spółki, która dotyczyła interpretacji podatkowej. Otóż podmiot gospodarczy tj. spółka akcyjna przedstawiła Urzędowi Skarbowemu, iż jest właścicielem 100 % udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz, że zamierza zbyć część udziałów w celu ich umorzenia. Umorzenie natomiast miałoby nastąpić zgodnie z art. 199 k.s.h tj. dobrowolnie za wynagrodzeniem.

W przedstawionym stanie faktycznym spółka wystąpiła o interpretację czy w sytuacji gdy wynagrodzenie otrzymane w zamian za umarzane udziały będzie różne od ich wartości rynkowej lub nominalnej, a wynikiem podatkowym z transakcji będzie różnica pomiędzy faktycznie otrzymanym wynagrodzeniem, a kosztem nabycia umarzanych udziałów, to wynagrodzenie będzie podlegało obowiązkowi ustalenia ceny rynkowej wynikającemu z art. 14 ust. 1 i 2 ust. o CIT. Spółka uważała, że nie ma tu przywołany przepis zastosowania. Odmiennego zdania był jednak Urząd Skarbowy, który wskazał, iż od 1 stycznia 2011 roku uchylono pkt. 2 ust. 1 art. 10 ustawy o CIT wyłączając tym samym z dochodów z udziału w zyskach osób prawnych dochody uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów. Na rzecz spółki, w celu ich umorzenia. Zatem skutki umorzenia zostały wg Urzędu zrównane ze sprzedażą.

Powyższą rozbieżność musiał rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny. Stwierdził on, iż nowela, na którą powołuje się Urząd nie oznacza, ze w sprawie znajdzie zastosowanie art. 14 ust. 1 ustawy o CIT. W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, iż:

a.)  wynagrodzenie, o którym mowa w art. 199 k.s.h. to nie jest cena sprzedaży,

b.) umorzenie może być dobrowolne bądź przymusowe, a ustawodawca podatkowy nie     różnicuje ich skutków,

c.) zbycie udziałów w celu umorzenia nie jest tożsame ze zbyciem udziałów.

d.) wynagrodzenie przysługujące wspólnikowi w związku z umorzeniem nie jest ceną.

 Wydany wyrok NSA jednoznacznie wyjaśnia, iż przy umorzeniu udziałów organy podatkowe nie mogą stosować procedury ustalania ceny rynkowej.

 Źródło: wyrok NSA z dnia 19 sierpnia 2015 roku o sygn. akt II FSK 1747/13.