Mandaty z fotoradarów niezgodne z Konstytucją

Dnia 14 lipca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zgodności art.129g ust. 4 prawa o ruchu drogowym z Konstytucją.

Na wstępie przypomnijmy, iż ww. artykuł stanowił, iż to minister do spraw transportu poprzez rozporządzenie określa sposób w jaki gromadzone i udostępniane są dane i obraz kierowców przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Warto wskazać, że to właśnie ten organ sprawuje nadzór nad rozmieszczeniem fotoradarów przy drogach i następnie dostarczenie policji danych kierowców, którzy przekroczyli prędkość.

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich uznając, iż ww. przepis jest niezgodny z Konstytucją.

Sędziowie Trybunału orzekli, iż „rola rozporządzenia polega na konkretyzacji ustawy, a nie na jej dowolnym uzupełnianiu czy modyfikowaniu", oraz że w państwie prawa nie może pojawić się żadna regulacja podustawowa, która nie służy wykonaniu ustaw. Nadto w uzasadnieniu orzeczenia Trybunał podkreślił, że Konstytucja wymaga, by przetwarzanie danych osobowych, zwłaszcza w przypadku używania ich przy karaniu obywatela, było regulowane w ustawie, a nie w rozporządzeniu.

Wniosek z przedmiotowego orzeczenia jest taki, iż co do zasady istnieje już podstawa do żądania uchylenia prawomocnego mandatu wydanego na podstawie niekonstytucyjnych przepisów prawa.

W wyniku wyroku, przepis o fotoradarach utraci moc prawną za dziewięć miesięcy od dnia zapisu orzeczenia w Dzienniku Ustaw.

 Źródło: orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie o sygn. akt K 2/13.